RéKaLand

5 tipp a lustaság leküzdésére

2017. július 30. 22:43 - rekavojnics

Hogyan lettem napról napra fittebb?

Érezted már azt, hogy mire feljutsz a harmadik emeletre, kiszakad a tüdőd a helyéről? Vagy a busz után kéne szaladni, de inkább legyintesz, és mész a következővel, mert az a kemény három méter kocogás túlságosan halálos lenne? Esetleg beszéljek arról az érzésről, amikor két tűz közé kerülsz? Szomjas vagy, de éppen egy jó kis film megy a TV-ben, amit a kényelmes kanapéba süppedve nézel, és inkább tűröd azt, hogy a szervezeted már a nyáladat is felélje, de te egy darab fa vagy, és a fák bizony nem mozognak. Kivéve az entek, bár ők is csak muszájból.

Általános iskola alatt hat évig versenyszerűen röplabdáztam plusz még a tornaórák, gimiben is még ott volt a heti három tesióra, egyetemen egy év előírt tesi, de utána semmi. Immáron, hogy nem volt kötelező sportolnom, önámító módon a tanulás melletti időhiányra hivatkozva nem végeztem semmilyen testmozgást. Az étrendem is hagyott maga után némi kívánnivalót, mert sajnos imádom a gyorskajákat. Ezért nem csoda, hogy szép lassan gyarapodtak rajtam a grammok, dekagrammok, amiket kedves barátaim, a kilócskák követtek. A bejegyzés főleg azoknak szól, akik hozzám hasonlóan nem kifejezetten fogyni és izmosodni szeretnének, hanem egy egészséges napi mozgásrutint kialakítani. Először az alapot kell megteremteni, abból már lehet építkezni, és azt mondom, kell is, mert egyetlen testet kaptunk, kötelességünk vigyázni rá és fejleszteni.

nevtelen.png 20496477_1624853744200070_894282635_n.jpg

A fitt életmód fenntartásához nélkülözhetetlen a kiegyensúlyozott étrend és a testmozgás. (Most csak az utóbbiról lesz szó, az egészséges táplálkozásról a következő cikkemben olvashatsz.) Néhány pontban összeszedtem, hogy nekem hogyan sikerült megváltoztatnom az életemet és fitté varázsolnom magam:

1. Csináld ésszerűen! Az a tapasztalatom, hogy nem szabad nagyban kezdeni, teljesíthetetlen edzésterveket kitűzni, mert egy idő után belefáradunk és abbahagyjuk az egészet. Gyakran beleestem abba a hibába, hogy nem voltam reális magammal szemben, és elkezdtem olyan 3 hónapos haslaposító/guggolós/fenékfeszesítő cselendzset (igen-igen, sokat kipróbáltam), amik közül még egyet se teljesítettem. Nekem ezek a "csináljuk ugyanazt a gyakorlatot minden nap, növelve az adagot" tervek nem válnak be, mert nincs elég kitartásom hozzájuk. Érdemes inkább kisebb, ésszerűbb célokat kitűzni, mert sikerélményt adnak. 

2. Mozogj minden nap! Nem kell nagy dolgokra gondolni, még csak felszerelés sem kell hozzá, ráadásul az is mindegy, hogy a nap melyik szakában csinálod. Tervezd meg előre a napod, és ne felejts el beiktatni magadnak naponta kb. egy óra testmozgást! Hangolj össze különböző tevékenységeket, feladatokat! Például lehet úgy is TV-t nézni, hogy a reklámok alatt ugrókötelezel vagy hasprésezel. Ha boltba mész, akkor hazamehetsz a hosszabb úton is. Kutyasétáltatásnál a kutyus is biztos örülne egy jóleső futásnak. Egy idő után észreveszed magadon a változást. Most nem csak a kilók leadására gondolok, hanem hogy energikusabb leszel, és közelebb kerülsz a tested szeretetéhez. (Teljes mértékben megelégedni sosem fogunk a testünkkel, de megtanulhatjuk elfogadni, és a mozgás hozzásegít minket ehhez.) 

3. Mozogj változatosan! Ismerkedj meg minél több mozgásformával, olvass utána edzésterveknek, de érdemes nem beszűkíteni magadat egy adott mozgástípusba, hanem minél több dolgot kipróbálni. Gondolj bele milyen lenne, ha minden nap spenótot kapnál ebédre. Szörnyen unalmas lenne, még annak is, aki egyébként szereti azt a zöldséget. A tested is megérdemli, hogy új és új élményekkel lásd el. 

4. Fogd fel jutalomként! Mozgás közben a szervezeted adrenalint és boldogsághormont termel, vagyis a sport egyfajta jóleső érzéssel párosul. Miért kéne teherként nehezednie rád?  Azt csináld, amit szeretnél, amikor szükséged van rá. Rossz a kedved? Fuss egy kört! Fel vagy pörögve? Csinálj ötven felülést! Találkozol a haverokkal? Menjetek el sétálni vagy sportoljatok az XBoxon! Ne ess abba a hibába, mint a legtöbben, hogy nem a mozgás szeretete miatt csinálják, hanem csak az eszközt látják a testmozgásban. Például: "Azért szenvedtetem a testem napi 3 óra edzéssel, hogy lefogyjak 20 kilót egy hónap alatt." Nem szabad, nincs értelme. Abból a három órát nyugodtan lecsapolhatod, marad másra is időd, és nem fogod magadat a nap maradékában walking dead szereplőnek érezni. Hosszútávon jobban ki lehet jönni a rendszeres edzésből, ha magáért a mozgásért, élményért végzed.

5. Ismerd meg magad! Tudd, hogy mire van szüksége a testednek! Ha fogyni szeretnél, akkor kardiózz, de ha az izomnövelés a te pályád, akkor érdemes erősítő gyakorlatokat végezni. Sokan azért nem sportolnak, mert nem találták meg a leginkább hozzájuk illő edzésformát. Vannak, akik egyedül szeretnek edzeni, és vannak, akik inkább társaságban érzik jól magukat. Egyesek az egyéni, mások a csapatsportokat preferálják. Én ilyen téren inkább egyéni versenyző vagyok, jobb szeretem, ha nem zavarnak sportolás közben, végig magammal tudok foglalkozni. Például egy konditeremben feszélyezve érzem magam, nem tudok úgy kikapcsolni, mint négy fal között. Felejtsd el a kifogásokat, mert alternatívák igenis vannak! Ha nem vagy megelégedve a testeddel, akkor nem muszáj elmenned konditerembe, otthon is ugyanúgy elvégezheted a gyakolatokat. Ma már olcsón beszerezhetők különféle eszközök (húzódzkodó, gumiszalag, kézisúlyzó, fekvőtámaszbak, marokerősítő, stb.), de ezek nélkül is tudsz felüléseket, fekvőtámaszokat, lábemeléseket csinálni. 

Íme egy lista arról, hogy nekem mik a kedvenc mozgásformáim: 

  • Wii: Bizony, talán nem is gondolnád, hogy egy óra pinpong milyen izomlázat tud okozni a karodban! :) 
  • Futás: De szigorúan csak futópályán/füvön/döngölt földön/stb., a betonnal vigyázni kell, mert szétkoptatja a térdet, és ne felejts el előtte nyújtani! Ha soknak tartod az egy óra loholást, akkor iktass közbe szüneteket! Lehet egyedül vagy társaságban, zenét hallgatva vagy csendben, lassan vagy gyorsan, a lényeg, hogy élvezd!
  • Séta: Nincs is jobb érzés annál, amikor eső után kirándulsz egy nagyot az oxigéndús levegőt élvezve, vagy a barátoddal/barátnőddel kiruccantok egy város körüli sétára. 
  • Ellipszisgép/Futógép: Hatásos multifunkcionális benti edzés, mert lehet közben zenét hallgatni meg filmet nézni. Észre sem veszed és máris eltelt fél óra, amit futással töltöttél. Csakúgy, mint a futásnál, ha sok az egy óra, tarts szünetet!
  • Úszás: Alapjáraton szeretem a strandokat, de inkább a termálvizes részlegért voltam oda régebben, ahol csak áztatja magát az ember, de múlt héten a vásárhelyi uszodában megtettünk vagy 5-10 hosszt a barátommal, és meglepően fárasztónak találtam. Az a tervem, hogy szeptembertől beiktatok heti egy reggeli/esti úszkálást, láb-és karerősítés céljából, meg persze legfőképpen azért, mert  baromi jó érzés úszkálni! Nem csak felfrissít, hanem olyan igazi nyárérzést ad.:)
  • Felülés, fekvőtámasz, hasprés: Ezek a legáltalánosabb erősítő gyakorlatok, érdemes sorozatot is csinálni belőlük hetente többször, és meglesz a végeredmény. A neten rengeteg videó és leírás van, hogyan kell szabályosan elvégezni ezeket. Mindig törekedj a minőségre, ne a mennyiségre! 
  • Aerobic óra: Barátom anyukájával mentem el egy ilyen órára, magamtól biztos nem vállalkoztam volna rá, mert nem szeretem, ha látnak edzés közben,de nem bántam meg. Aranyos volt az aerobic edző, nem maradtam le annyira, mert egyenként figyelt mindenkire, és segített, ha elakadtam. A hátránya az ilyen tornaóráknak, hogy fizetősek, és megadott időpontban vannak. Aki azonban szereti közösségben érezni magát, és hatásos átmozgatásnak alávetni magát, mindenképpen próbálja ki!
  • Csapatsport: Nagyobb városokban akár választhatunk is, hogy az adott sportágon belül melyik egyesülethez szeretnénk tartozni. Egyre bővül a kínálat, például egyetemisták számára Szegeden rengeteg lehetőség van. Egyetem után sem szűkülnek be a lehetőségek, érdemes Facebook csoportokban tájékozódni, és már meglévő csapathoz csatlakozni vagy összefogva termet bérelni

holiday_1_2.png

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://rekalandozas.blog.hu/api/trackback/id/tr3312684707

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása